Geri Dön   Ermenek Forum > Edebiyat > Ermeneklice

Konu Seçenekleri Modları Göster
Eski 02-10-05, 12:13 AM   #1
admin
Administrator

Tanımlı Bir köylüden: Otur Bisel Dille?elik

Halan yanına vardıydık. Neyise biz gonuşurduk o da yanı başımıza oturdu cebinde meğer şey varımış sonra aaşam oturuyoruz, gülmeye durdu. Ne gülen falan deyi şeyederke oraya goyuverdi. Gayrı guruluymuş madem goyverdi. Başladı söylemeye biz orada gonuşduğumuzu oda söyledi. Gülüşü. Gülüşü bi galdık.

Dağa gedeceen bi ya şindi gedemeyecen. Çünkü harman meselesi bu. Hepisinden sıkıntı. Bitiverdi heryanı bitiverdi. Dağda şevket var. Gedersen gezmeye filan işde oraya gadar varırsın. Var bizim dağda adamımız var. Öküz möküz olsa yarın biter belki. Galdırması bi günnük şey.

Orada örüzgarmı bekleyecek. Bobanıla falan gezin gelin. Gene habar da gönderiverelim gedecenizde cevap verin. Canım gene insan Halan gedeceğidi böğün çocuk gelmedi deyi ille ebem ebem deyi ağlar.Gelmiyverdi. Benim de canımn sıkıldı.

Şeye de varmın gayrı. Zadenin yanına filan. O şeyde ee. Gocası gatib mi? Demek şeyi o gullanır ölemi dükganı mükganı. Eyi. Nasıl şöyle epiyiler mi barı acaba şindilik? Gendisi evelki beri yakada oturur ee? Arasıra dolaşır molaşır. Eresilin çocuğuda ollarda. Varımısınız heç? Yerini yurdunu bilimisiniz? Hatıca da oradamı bilmen bahardan beri?

Not: Bu yazı Prof. Dr. Kemal Yavuz'un bir çalışmasından alınmıştır.
admin isimli üyemiz çevrimdışıdır. (Offline)   Alıntı ile Cevapla
Eski 16-10-05, 09:08 PM   #2
Malko
Member

Tanımlı Bu dil nereden geliyor?

Ermeneğin kendine özgü bir dili var. Ben Güneyyurtluyum ama ne bizim ne de diğer köylerin dili asla Ermenek inki gibi değil. Onlar bambaşka ve alınmayın lütfen, komik. Kelimeleri uzatmaları, "hoşgeldiiin, ne zaman geldiiin, ne zaman gedeceksiiin, anan nasıııl, baban nasııll" sorularını arka arkaya sormaları...

Sanki konuşurken hiç enerji harcamıyor gibiler, o kadar doğal.

Orta okuldan sonra ermenekten ayrılan ve üniversiteden sonra istanbulda çalışan kuzenim hala aynı şiveyle konuşuyor. Annesi ve kardeşi de öyle. pes yani.
Malko isimli üyemiz çevrimdışıdır. (Offline)   Alıntı ile Cevapla
Eski 16-10-05, 10:27 PM   #3
salimbasar
Super Moderator

salimbasar - ait Avatar

Tanımlı

sevgili dostum bende ermeneğin içinden değilim fakat bu dil ayrı bir şivedir. ve bu şive hakkında çalışmalar yapılmıştır. Ya da bu ağız diyeyim diğer yörelerden biraz farklı. Aslında dil bir yörük dili çünkü aynı dile biraz antalyanın dağ köylerinde de rastladım. Tamam ermenekliler biraz daha çok çekiyor olabilirler. Ama eleştirmek yerine bir farklılık olarak bakmayı tercih ederim. Aslında bizim burada tartıştığımız tam olarak söyleyiş tarzı değil ayrıca farklı kelimeler üzerinde tartışıyoruz. Kim ne derse desin arı bir sözlüğe sahibiz. Söyleyiş tarzı bunu bira zfarklı kılıyor.

Sevdim bu gibi tartışmalar ha şöyle tartışacak bişey geldi sonunda yaaa
salimbasar isimli üyemiz çevrimdışıdır. (Offline)   Alıntı ile Cevapla
Eski 16-10-05, 10:30 PM   #4
salimbasar
Super Moderator

salimbasar - ait Avatar

Tanımlı

Ve birde eklemeyi unuttum. yukarıdaki "otur biseel dilleşek" yazısı sayın Prof. Dr. Kemal Yavuz beyin başdere yöresi ile ilgili yaptığı bir çalışmadır.
Ama ne kadar güzel köyden köyede dilin biraz değişmesi. Üzerind ekonuşacağımız çok konu var
salimbasar isimli üyemiz çevrimdışıdır. (Offline)   Alıntı ile Cevapla
Eski 17-10-05, 10:59 AM   #5
Malko
Member

Tanımlı

Bu dil bulaşıcı üstelik. teyzem belki otuz yasından sonra ermenek e yerleşti, 20 yıldır orada sanırım, aynen ermenekli gibi konuşuyor, çocuklar da öyle. çok normal tabii. bütün komşuları öyle konuşunca.

ve her gün batırık yapmaları...iddiaya girerimki batırık alışkanlık yapan bir olay. belki içerisine katılan şeylerden birinde vardır. her gün her gün. istisnasız. istanbula gelir misafirliğe, burada da öyle.

Ermeneğin her köyünde ayrı bir şive kullanıldığı doğru.ama 10 gün içlerinde kal aynen onlar gibi konuşmaya başlarsın. ben yazları köye gittiğimde dilim bozulurdu, geldikten bir ay sonra eski haline gelirdi. kabul etmek lazımki istanbulda ne yapıyorsun yerine "nöğürün" dedin mi işin zor
annem babam ise tabi hala köyün lehçesiyle konuşuyorlar.öyle konuşmaları hoşuma gidiyor benim.
Malko isimli üyemiz çevrimdışıdır. (Offline)   Alıntı ile Cevapla
Eski 25-04-06, 09:36 PM   #6
MEHMET ÖZÇELYK
Junior Member

Tanımlı

Paylaşımın için teşekkürler kardeşim. Gerçekten Ermenek ve çevresinin kendisine özgü bir şivesi var. Gezdiğim birçok yerde değişik şiveler gördüm, birçoğu anlaşılır ama bizim bazı kelimeler sadece bizim ermenekliler tarafından anlaşılabiliyor. Bu da en ilginç olanı bence..
MEHMET ÖZÇELYK isimli üyemiz çevrimdışıdır. (Offline)   Alıntı ile Cevapla
Eski 19-05-06, 07:36 AM   #7
Veli
Junior Member

Veli - ait Avatar

Tanımlı

Evet arkadaşlar her yörenin kendisine özgün bir silvesi olsada, orta torosların genellikle silvesi bir birine uygun bir dille söylendigi için cok cabuk anlaşılır bu yörelerde yaşayan insanlar ari Türkler olunca kaynaşmada cok cabuk oluyor.
Eski 04-01-07, 11:41 AM   #8
chatlak_prof.
Süper mod olmak istiyo

chatlak_prof. - ait Avatar

Smile

ve her gün batırık yapmaları...iddiaya girerimki batırık alışkanlık yapan bir olay. belki içerisine katılan şeylerden birinde vardır. her gün her gün. istisnasız. istanbula gelir misafirliğe, burada da öyle.(malko)

şu batırık konusunda çok haklısın yeni nesil yani biz o kadar değiliz ama baba babanne ve dedelerimiz onlar batırıksız yapamıyor her gün olmasa bile iki günde bir yaparlar bıkmıyorlarda sanırım ceviz bağımlılık yapıyor

Konu chatlak_prof. tarafından (04-01-07 Saat 11:44 AM ) de değiştirilmiştir.
chatlak_prof. isimli üyemiz çevrimdışıdır. (Offline)   Alıntı ile Cevapla
Eski 18-02-07, 01:47 PM   #9
ahmet yener
Junior Member

Tanımlı

amaniiiiiinnnn bunlarıng hepisi ermekliymiş ya agardaaaaammmm ne deng sen valla bakıng arkadaslar be sizing hepingizi çok hazetdim emme biraz ırağız birbirimize emmelekin bizim çocuklasrda gelverselerde hurada b tesbi batırık yapıp yeyversek ne gözel olurdu ya aman canıııımmmmm allahıun günü bittimi gene geliriz aba ana henmen gelmeden gedecekmisingiz ayegen oturup bi dilleşmeden mi gedeceng ataş ala gelir gibi ne bu aceleng gardaaaam

bu konuşmaları 2006 da köye gittiğimde yaşamiıştım özledim gene gedip allah izin verirse tekrara o havayısolumak isterim.
Eski 04-03-07, 03:08 AM   #10
kanarya
Member

kanarya - ait Avatar

Tanımlı

ben fransa dan izine gidince inanin 4 gun kadar koyde kaliyorum cocuklarim turkceyide fazla bilmezler koyun sivesini atmalari iki ayi bulur
kanarya isimli üyemiz çevrimdışıdır. (Offline)   Alıntı ile Cevapla

Bookmarks

Konuyu Toplam 1 üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Konu Seçenekleri
Modları Göster