Geri Dön   Ermenek Forum > Ermenek Hakkında > Basında Ermenek


Cevapla
 
Konu Seçenekleri Modları Göster
Eski 02-04-06, 05:46 PM   #1
antalya
70 E 1125
 
Üyelik Tarihi: Oct 2005
Nerden: ANTALYA
Mesajlar: 242
Tanımlı ERMENEK HAKKINDAKi SiTELER..mutlaka ziyaret edin

O sitelerde bulunan bilgiler aşağıya alıntı yapılarak eklenmiştir.
İllada ziyaret etmek isterseniz linkler:


http://www.cekulvakfi.org.tr/icerik/...tay.asp?ID=280

http://www.sihirlitur.com/gezi/ermenek/index.html

aslında daha cok var ama ben bunları ekledim..başka site bilen varsa cevap olarak yazabilir..teşekkürler
__________________
Korkunç bir kurban bayramı olan kıyamet günü, inananlara bayram günüdür, öküzlere ölüm günü.
(Mevlana)


Şeytan namaz kılmayan bir adamla arkadaş olmuş. Adamın Rahman'a secde etmediğini görünce şöyle demiş:
-Ben Hz. Adem'e bir kerecik secde etmediğim için dergah-ı Rabbi izzetten kovuldum. Sen ise her gün beş vakit namazın o kadar secdelerini terk ediyorsun. Acaba senin sonun ne olacak?


O Şimdi ASKER
Özel Eğitim Merkez Komutanlığı KUMBURGAZ-İSTANBUL

Konu admin tarafından (26-11-06 Saat 02:03 AM ) de değiştirilmiştir.
antalya isimli üyemiz çevrimdışıdır. (Offline)   Alıntı ile Cevapla
Eski 24-11-06, 03:21 PM   #2
admin
Administrator
 
Üyelik Tarihi: Sep 2005
Mesajlar: 521
Tanımlı çekül Ekibinden Bir Yol Hikayesi: Ermenek Taşeli Kültür Sanat Ve Sila Festivali Için

2005 yılının Mart ayında ÇEKÜL Vakfı, Karaman Valiliği ve Karaman Belediyesi işbirliğiyle Karaman'ın doğal-tarihsel-kültürel mirasını koruma-yaşatma-tanıtma çalışmalarını başlatmıştı. İnternet sayfamızı sürekli izleyen gönüllülerimiz, bu çalışmaların basıma hazırlanan ilk ürününün, 16. yüzyıl yazar ve ozanlarından Şikârî’nin Karamannâme’sinin olduğunu hatırlayacaklardır.

Ermenek Genel
Bu çalışmalar kapsamında, yapılanların değerlendirilmesi için 4 Ağustos 2005 tarihinde Karaman’a yaptığımız inceleme gezisini, 3-6 Ağustos 2005 tarihleri arasında gerçekleştirilen 11. Ermenek Taşeli Kültür Sanat ve Sıla Festivali’ne katılmak için uzattık. Ermenek’e ulaşınca, festivale -Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç’un deyimiyle şölene- katılmakla ne kadar doğru bir karar verdiğimizi anladık.
Festival hikayesine Karaman-Ermenek yolundan başlamanın, bölgeyi tanımayan gönüllülerimiz açısından iyi bir giriş olacağını düşünüyoruz. Ermenek, Karaman’ın il olmasından sonra Konya’dan Karaman’a bağlanan bir yayla kenti. Şaşırtıcı olan durum ise Karaman’ın ilçesi olan Ermenek ‘e Karaman sınırları içinden ulaşmanın mümkün olmaması. İlçeye iki karayolu var: Birincisi Mut-Mersin üzerinden (yaklaşık 2,5-3 saat), ikincisi ise Taşkent-Konya üzerinden (bu yol diğerine göre 1-1,5 saat daha uzun ama bir o kadar da etkileyici).
ÇEKÜL ekibi olarak biz, birinci güzergahı tercik ettik. Sedir ve çam ağaçlarıyla kaplı Sertavul Geçidi’ni geçerken bu tercihin ne kadar da doğru olduğunu düşündük. Bu düşüncemizi Mut’a varmadan önce ziyaret ettiğimiz Bizans Dönemi’nden bugüne kadar ayakta kalmış Alahan Manastırı da perçinledi. Mut’tan sonra bize, solda Göksu Nehri, sağda ise inanılmaz çeşitlilikte meyve bahçeleri eşlik etti.

Alahan Manastırı
Bütün bu güzelliklerden adeta sarhoş olmuş halde Ermenek’e ulaşan ekibimiz festival programını görünce, adeta Evliya Çelebi’nin Ermenek Kalesi’nden Ermenek’i seyrederken düştüğü duruma düştü: Evliya Çelebi, Seyahatname’sinde Ermenek’in o inanılmaz görüntüsünden bihud olduğunu söyler.

Panayır

Programdaki “1. Uluslararası Ahmet Keleşoğlu Eskrim Şampiyonası” ve “5. Geleneksel Eşek Yarışları”nı izledikten sonra bizler de bihud olduk, şaşkınlığımızı gizleyemedik. Erkekler ve bayanlar kategorilerinde yapılan eskrim karşılaşmalarında erkeklerde birinciliği Romen takımı, bayanlarda ise Türk takımı aldı.

Ermenek Değirmenlik Mahallesi
Ermenekliler eskrim karşılaşmalarından çok eşek yarışlarına rağbet etmişlerdi (Biz de yarışı izledikten sonra Ermeneklilerin seçimine hak verdik). Eşekler, bağcılıkla ilgilenen Ermenekliler için vazgeçilmez bir unsur. Hala kentte, bağlara eşekleriyle gidip gelen Ermenekliler var. Bu yıl beşincisi düzenlenen yarışa yirminin üzerinde güzel ve büyük gözlü eşek katıldı. Ermenek Belediyesi, yarışın birincisine 55 ekran televizyon, ikincisine cep televizyonu, üçüncüsüne ise 35 ekran televizyon hediye etti. Hediyeler yarış bitiminde eşeklerin semerlerine kondu. Yarışmada bir ödül daha vardı. Bir Cumhuriyet altını, yarışmanın sonuncusu olan eşeğe “yaptığı eşeklikten dolayı” verildi.

Start sonrası
Artık dönüşe geçmenin zamanı gelmişti. Dönüşte diğer yolu kullandık. Başyayla üzerinden kayaların ardında bir tiyatro sahnesi gibi kurulmuş olan Taşkent’e vardık (Unutmadan belirtmek gerekir ki, Taşkent yüksek katlı apartmanlaşma nedeniyle eski dokusunu neredeyse kaybetmiş ama hala çok etkileyici). Taşkent’ten sonra Hadim yolunu izleyerek Karaman’a, daha sonra da İstanbul’a ulaştık.
Hikayemiz böyle… Bu hikayeyi bize yaşatanlara, Ermenek Kaymakamı’na, Ermenek Belediye Başkanı’na ve emeği geçen tüm Ermenekliler’e teşekkür ederiz.
Bilgi Notu: Seneye yapılması planlanan eşek yarışları için Belediye özel bir pist yapmaya ve çevre kentlerden katılımı arttırmak için çalışmalar da bulunmaya şimdiden başlamış durumda.

Yarışmada birinci gelen eşek ve sahibi

Not : http://www.cekulvakfi.org.tr den alınmıştır
admin isimli üyemiz çevrimdışıdır. (Offline)   Alıntı ile Cevapla
Eski 26-11-06, 01:48 AM   #3
admin
Administrator
 
Üyelik Tarihi: Sep 2005
Mesajlar: 521
Tanımlı Sihirlitur - Ermenek

Ermenek'teki film platosu
Antalya ile Mersin arasındaki 250 km'lik Taşeli platosunun ortasında yer alan Ermenek. Akarsu, yeraltı göl ve mağaraları bakımından, Türkiye'nin en zengin bölgelerinden biri Ermenek ve Taşeli platosu; 3. jeolojik devirden önce denizlerle kaplı olduğundan, çevredeki deniz canlılarına ait fosilleriyle de dikkat çekiyor.
Toroslar yazılarla, fotoğraf ve filmlerle anlatılacak gibi bir yer değil.Birbiri ardına gelen güzellikler öylesine kurgulanıyor ki, doğanınbotanik kokusu, havanın temizliği, çevrenin çıldırtan sessizliği,
bölgenin topoğrafik yapısıyla bütünleşince günlerce yolculuk yapsanız bile sıkılmıyorsunuz. İçiniz içinize sığmıyor, gördüklerinizi anlatmak, birileriyle güzellikleri paylaşmak istiyorsunuz. İşte ben de şimdi öyle yapıyorum.
Karaman iline bağlanan, Ermenek ilçesine yapıyoruz. Ermenek'in önceki yıllarını yaşlılardan dinledim. Yolu çok dar ve virajlıymış. İki araç karşılaşsa, müsait yere daha yakın olan en az 10 dakika geri geri gider, yol verirmiş. Kış sert geçer, yol kapanır, ihtiyaçları gidip almak zaman alırmış. Bu nedenle yokluk çekildiğinden, Ermenek halkı ellerindekileri tasarruflu kullanmaya çalışırmış...

Ermenek'in tarihçesi

Bölgedeki yerleşim M.Ö. 2000 yıllarına dayanıyor. Tarih boyunca Hititler, Asurlar, Babilliler, Persler ve Bizanslılar bölgenin coğrafi ve stratejik özelliği nedeniyle buraya hep hakim olmak istemişler. 200 yıl Roma hakimiyetinde kalarak bölgenin başkentliğini yapan Ermenek, ismini Romalı kumandan Germenikus'a verilen Germenikopolis'ten almış. 1228 yılından sonra, Selçuklu sultanları himayesinde kurulan beyliğin ilk başkenti olmuş. Ermenek 1910 yılında Konya iline bağlanmışken, 1915'te yeniden İçel'e verilmiş. 1919'da İçel'den alınıp Konya'ya bağlanmış. 1989 yılında bu kez Karaman il olunca Karaman ilsınırları içinde olması uygun görülmüş. Ne var ki, il hudutları ve karayolları bazı ilginçliklerin yaşanmasına neden olmuş.Ermenekliler, "Kendi ilimiz olan Karaman'a, başka il sınırlarından giriş-çıkış yaparak ulaşıyoruz!" diyorlar. Dünyada eşine pek

rastlanmayan bu durum nedeniyle, Karaman Valisi de devlet protokolü gereği ve komşu ilin valisine olan saygısından kendi ilinden çıkıp Mut üzerinden Ermeneğe giderken, İçel il sınırları girişinde flamasını kapatıp, çıkışında tekrar açıyor.

Ancak Ermeneğin övündüğü, gurur duyduğu konular da var. Türkiye'de Tarsus ve Akşehir'den sonra, hidroelektrik santrali kurup elektriğe kavuşan üçüncü ilçe olduklarını söylüyorlar.
Antalya ile Mersin arasındaki 250 km'lik Taşeli platosunun ortasında yer alan Ermenek, 3. jeolojik devrinden önce denizlerle kaplı olduğundan, çevredeki denizcanlılarına ait çok miktardaki

fosilleriyle de dikkat çekiyor. Yörenin tortul kalkerle kaplı oluşu ve kalkerli suyu tutması yüzeyde göl oluşturmamış. Bu nedenle, akarsuları, yeraltı göl ve mağaraları bakımından, ülkenin en zengin bölgesi haline gelmesine neden olmuş. Yüzey şekillerinin oluşmasında etkili olan akarsular ve yeraltı sularının yüzeye çıktığı yerlerde, çok sayıda pınar oluşmuş.Kentin girişinde tablo gibi aniden karşınıza çıkan Ermenek karşı konulmaz bir çekim gücüne sahip. Bölgenin topoğrafik yapısı itibariyle sert inen kayaların dibine kurulu eski yerleşim alanı, ahşap ve kerpiç gibi hafif malzemeler kullanılarak inşa edilmiş, birbirine çok yakın tiyatro dekorunu andıran ilginç evlerden oluşuyor. Öyle ki, hiç yere basmadan, damdan dama geçerek baştan sona bütün kenti dolaşabilirsiniz.

Taşeli platosunun bu ilginç ilçesi aynı zamanda çok egzotik bir çekim platosu, film seti ve klip mekanı izlenimi veriyor. Coğrafi konumuyla Konya, Antalya ve İçel'e komşu antik kent, arkeolojik, tarihsel, kültürel ve önemli doğal özelliklere sahip. Genel ulaşım ağının dışında kalması, bölgedeki kültürel, doğal değerlerin bozulmadan günümüze kadar gelmesini sağlamış.

Çok sayıda kalıntıların yanında, ülkenin ve dünyanın en büyük yeraltı nehirlerinden birinin aktığı Maraspoli mağarası da burada yer alıyor. Ermeneğin içme suyunu karşıladığı Maraspoli yeraltı deresi, ilçenin en önemli değeri. Ünlü mağaranın girişi ve ağzı, Ermeneğin en yüksek mahallesinin üzerinde dikey bir falezin altında bulunuyor. Maraspoli mağarası, Türkiye speleoloji (mağara araştırma) tarihinde ilk kez 1955 yılında, bilimsel amaçlı Türkiye mağaracılığının başlama tarihinin mekanı olarak sayılıyor.


Ermenek'in bir başka özelliği de Devlet ve İşadamları çıkarıyor olması. İlçenin tarım arazisi olmadığı için yöre halkı okumayı tercih etmiş ve bu sayede birçok ünlü Ermenek'te yetişmiş. Spor'dan sorumlu Bakan Fikret Ünlü, İstanbul Belediye Başkanı, Ali Müfit Gürtuna, Danıştay ve Sayıştay Yüksek Yargı Organları Yöneticileri, İşadamlarında Ecza deposu sahibi Ahmet Keles, İstanbul Korukent'i ve Miami'de villa yapan mimar Yaşat Manav, Türkiye Giyim Sanayii Başkanı Güngör Kesci ve Keskin Color matbaasının firmasının sahibi Reşit Keskin Ermenek'in tanınmış isimlerinden birkaçı...

Konu admin tarafından (26-11-06 Saat 01:50 AM ) de değiştirilmiştir.
admin isimli üyemiz çevrimdışıdır. (Offline)   Alıntı ile Cevapla
Eski 26-11-06, 01:52 AM   #4
admin
Administrator
 
Üyelik Tarihi: Sep 2005
Mesajlar: 521
Tanımlı

NASIL GİDİLİR?

İstanbul'dan çıkıyorsanız, akaryakıt istasyonundan doldurduğunuz depoyla, Afyon'a kadar gelebiliyorsunuz. Afyon-Antalya yol ayrımı kavşağından sola Konya'ya dönüyor, daha sonrada il içinden geçip Konya-Karaman yolundan Hadim'e ayrılarak Toroslar'ı inmeye başladığınızda önce Taşkent'e, sonra da Ermeneğe gelirken; yol üzerinde birbirinden otantik, yozlaşmamış, doğal ve bakir birçok köy göreceksiniz.
İlginizi çekecek, fotoğraflamak isteyeceğiniz çeşitli mağaralarla dolu yol, Ermenek içinde bir otomobilin geçeceği genişlikte, daracık
sokaklarla devam ediyor. Yolun Ermenek sonrası Mut yönü ise geldiğiniz güzergahtan daha karışık. Haritada yeşil bantla gösterilen ve manzarası güzel yol anlamına gelen bol virajlı asfalt, hem keyifli hem de uzun süren bir yolculuğu işaret ediyor. Hız yapmaya uygun değil ama, baraj gölü manzarasına değer. Mut'tan sonra yönünüz Silifke'yse, daha kolay bir yolculuk sizi bekliyor demektir. Ermenek-Mut 87 km Mut üzere Karaman 160 km
Antalya-Mersin-Konya ise Ermenek'e 300 km uzakta.
admin isimli üyemiz çevrimdışıdır. (Offline)   Alıntı ile Cevapla
Eski 26-11-06, 01:53 AM   #5
admin
Administrator
 
Üyelik Tarihi: Sep 2005
Mesajlar: 521
Tanımlı

NE YENİR?


Ermenek'te Orta Anadolu'dan çok farklı bir mutfak özelliğine rastlanıyor. İlçeye özel "batırma" ve "arabaşı", yöreye buradan dağılmış lezzetler. Bir tür tavuklu çorba olan arabaşı ile et ve ceviz ilavesiyle hazırlanan bir tür sulu pilav olan batırma'nın yanı sıra, pekmezle yapılan cevizli sucuk "bandırma" da sevilen tadların başında geliyor. Havanın İç Anadolu'ya göre birdenbire değil, ağır ağır ısınması iklimin fazlasıyla değişiklik göstermesi sonucu ortaya çıkan çam ormanından; nar, incir, zeytin, hatta Göksu vadisi içindeki narenciye ağaçlarına kadar çeşitlenen bir bitki örtüsüne ve çiçek türlerine rastlanıyor. Bu bölgede yapılan arıcılık ürünü petek balı, Ermenek (balkusan) adıyla haklı bir şöhrete sahip. "Bu balı nerede yeriz?" derseniz, işte adres: Karaman-Mut-Silifke güzergahı, Sertavul geçidindeki, Sertavul Et Lokantası.
Lambri kaplı, Toroslar manzaralı salonda yerinizi seçip, ızgara et siparişinizi vermeniz yeterli. 2000 yılında doğmuş kekik otu kaplı yaylada beslenmiş kuzulardan, kasap Arslan Baştuğ'un hazırladığı siparişiniz kömürde pişerken, gözenekli bir tel kafeste soyulup dilimlenmiş patatesler, odun ateşinde fırınlanıp yağ oranı sıfıra indirilerek közleniyor. Daha sonra etlerin ilavesiyle fırına verilen malzeme biber ve domatesle süslenip, ayaklı Çin tavasında sofraya geliyor. Silifke'nin koyu yoğurdu, salata, tansiyonu dengeleyen bir tabak közde pişmiş sarmısak, kızarmış ekmek, el kadar Ermenek balı ve Toros pınarı içimi hoş doğal suyla donatılan masanıza, sık sık ızgara takviyesi de yapılıyor. Öğütülmüş kekik, aroması yüksek bal, koyun yoğurdu, Taşkent üstü Barçın yaylası etleriyle hazırlanan yemek, temiz havada tahmininizden fazla yeniyor ve çabuk hazmediliyor. Sertavul Et Lokantası, Veli Yılmaz 0-324 7837801.
Not: Buraya kadar gelmişken, 20-26 Mayıs tarihlerinde yapılan Uluslararası Silifke Kültür Haftası'na katılabilirsiniz. 7. Ermenek Taşeli Kültür ve Sıla Festivali ise 28-29 Ağustos'ta yapılıyor.
admin isimli üyemiz çevrimdışıdır. (Offline)   Alıntı ile Cevapla
Eski 26-11-06, 01:54 AM   #6
admin
Administrator
 
Üyelik Tarihi: Sep 2005
Mesajlar: 521
Tanımlı

NEREDE KALINIR?
15/08/2003 tarihinde açılan 4 yıldızlı Selçuklu Otel Ermenek'te hizmet veriyor.
Tel : 0338 716 40 80 pbx
Faks: 0338 716 19 90
Bölgede konaklama için, yol üzerindeki Taşkent'te de otel bulunuyor. Yolunuz Akdeniz'e Silifke'ye iniyorsa, Taşucu istikametinde devam edip yerleşim birimlerinden uzak, doğa ile baş başa kalabileceğiniz Yeşil Ovacık koyunda, portakal bahçeleri arasındaki Pine Park Oteli, her türlü hizmeti ve konforu sunuyor.
0-324 7475518 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz.
admin isimli üyemiz çevrimdışıdır. (Offline)   Alıntı ile Cevapla
Eski 26-11-06, 01:56 AM   #7
admin
Administrator
 
Üyelik Tarihi: Sep 2005
Mesajlar: 521
Tanımlı


Ermenek
Ermenek
Ermenek'te çocuklar

Taşkent yolunda köy
Ermenek yolu köy

Ermenek yolu mağaralar
Ermenek yolu kayalar
Taşkent-Ermenek arası

Taşkent
Toroslar
Erm-Gezende baraj gölü

Ermenek

Ermenek
Ermenek kalesi
Medrese kapısı

Konu admin tarafından (26-11-06 Saat 02:02 AM ) de değiştirilmiştir.
admin isimli üyemiz çevrimdışıdır. (Offline)   Alıntı ile Cevapla
Eski 10-12-06, 04:34 AM   #8
antalya
70 E 1125
 
Üyelik Tarihi: Oct 2005
Nerden: ANTALYA
Mesajlar: 242
Thumbs up ermenekli bir şairimiz

ya nette denk geldi bir şair.

meğer ermenekliymiş

http://www.mehmetsokmeninyeri.com/Ha...ay1.asp?hid=62
__________________
Korkunç bir kurban bayramı olan kıyamet günü, inananlara bayram günüdür, öküzlere ölüm günü.
(Mevlana)


Şeytan namaz kılmayan bir adamla arkadaş olmuş. Adamın Rahman'a secde etmediğini görünce şöyle demiş:
-Ben Hz. Adem'e bir kerecik secde etmediğim için dergah-ı Rabbi izzetten kovuldum. Sen ise her gün beş vakit namazın o kadar secdelerini terk ediyorsun. Acaba senin sonun ne olacak?


O Şimdi ASKER
Özel Eğitim Merkez Komutanlığı KUMBURGAZ-İSTANBUL
antalya isimli üyemiz çevrimdışıdır. (Offline)   Alıntı ile Cevapla
Eski 29-12-06, 05:21 AM   #9
antalya
70 E 1125
 
Üyelik Tarihi: Oct 2005
Nerden: ANTALYA
Mesajlar: 242
Cool bir site

bulduklarımı ekliyorum

http://www.alpine.at/de/nl/utb/suitb/kraftw/16690.html (baraj)
__________________
Korkunç bir kurban bayramı olan kıyamet günü, inananlara bayram günüdür, öküzlere ölüm günü.
(Mevlana)


Şeytan namaz kılmayan bir adamla arkadaş olmuş. Adamın Rahman'a secde etmediğini görünce şöyle demiş:
-Ben Hz. Adem'e bir kerecik secde etmediğim için dergah-ı Rabbi izzetten kovuldum. Sen ise her gün beş vakit namazın o kadar secdelerini terk ediyorsun. Acaba senin sonun ne olacak?


O Şimdi ASKER
Özel Eğitim Merkez Komutanlığı KUMBURGAZ-İSTANBUL
antalya isimli üyemiz çevrimdışıdır. (Offline)   Alıntı ile Cevapla
Cevapla

BookmarksKonuyu Toplam 1 üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Konu Seçenekleri
Modları Göster

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı

Gitmek istediğiniz klasörü seçiniz


Google Gruplar Ermenek grubuna kayıt ol
E-posta:
Arşivlere Göz At

Bütün Zaman Ayarları GMT +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 10:51 PM .


Telif Hakları vBulletin v3.8.3 © 2000-2016, ve
Jelsoft Enterprises Ltd.'e Aittir.