Geri Dön   Ermenek Forum > Turizm > Turizm ve Ermenek


Cevapla
 
Konu Seçenekleri Modları Göster
Eski 22-10-05, 12:41 PM   #1
admin
Administrator
 
Üyelik Tarihi: Sep 2005
Mesajlar: 521
Tanımlı Ermenek ve gezilecek yerler

ERMENEK
Karaman'a bağlı Ermenek Akdeniz bölgesi sınırları içinde kalıyor. Karamanoğulları Beyliği´nin ilk merkezi olan ilçe, bu beyliğin önemli sanat eserlerini barındırıyor. Bölgede ayrıca, hasara uğramış olmakla birlikte antik kalıntılara rastlamak da mümkün. Taşeli Platosu´ndaki yerleşim, doğal güzelliklerinin yanısıra zengin su kaynaklarına da sahip. Ayrıca Ermenek tarihte ilk yerleşimin görüldüğü yerlerden birisidir. Meraspolis Mağarası, ikizin Hitit kabartması, Lahit ve Heykeller, Görmel Köprüsü, Ermenek Kalesi, Mennan Kalesi, Tol Medresesi ve Zeyve Pazarı ile Ermenek turizm açısından zengin ilçelerden birisidir.

GEZİLECEK YERLER

ULU CAMİ

Kerimüddin Karaman Bey´in oğlu Mahmut Bey´in 1302 yılında yaptırdığı cami Karamanoğulları döneminin Ermenek´teki en büyük ve eski yapılarından. 1710 yılındaki tamirattan sonra caminin ahşap direklerinin yerini taştan fil ayaklar ve sivri kemerler almış. Özellikle oymalı ahşap kapısı tam bir sanat eseri. Alçı mukarnaslı mihrabı çinilerle bezeli.
Yukarı Çarşı semti, Gülpazar Mah.

Ermenek Kalesi (Firan Kalesi)

Ermenek içinden Keben Yolu patikasından çıkılan kale, ilçe sırtını yasladığı tepenin içindeki doğal bir oyukta bulunuyor. Uzunluğu 500 metre olan bu oyuğun derinliği 4-16 metre arasında değişiyor. Kimi yerde 3 metre olan yüksekliği ise bazı yerlerde 10-18 metreyi buluyor. İçerdeki duvarların ve mekanların izleri az da olsa belli. Birkaç kez onarılan kalenin yapım tarihi belli değil. Kaleye giden yol üzerinde çok sayıda kaya mezarına da rastlamak mümkün.

Dezkaya

Firan Kalesi ve Maraspoli Mağarası çevresinde sıralanan Roma kaya mezarlarının en büyüğü. 20 metre yüksekliğindeki kaya en iyi manzara seyir noktalarından biri.

Konu admin tarafından (22-10-05 Saat 12:49 PM ) de değiştirilmiştir.
admin isimli üyemiz çevrimdışıdır. (Offline)   Alıntı ile Cevapla
Eski 22-10-05, 12:42 PM   #2
admin
Administrator
 
Üyelik Tarihi: Sep 2005
Mesajlar: 521
Tanımlı

Tol Medresesi

Karamanoğlu Emir Musa Bey tarafından 1339 yılında yaptırılan ve 1966 yılında restore edilen medresenin açık avlusu eyvanlar ve önleri revaklı hücrelerle çevrili.

Karaman Bey Zaviyesi

Ermenek´e 25 kilometre mesafedeki Balkusan köyünde. Balkusan, Karamanoğulları´nın Ermenek´ten önceki merkezi, bu zaviye de Karamanoğullarının günümüze kalan en eski yapısı. Kubbesi yıkılmış olan yapının türbesinde beş mezar bulunuyor.
admin isimli üyemiz çevrimdışıdır. (Offline)   Alıntı ile Cevapla
Eski 22-10-05, 12:43 PM   #3
admin
Administrator
 
Üyelik Tarihi: Sep 2005
Mesajlar: 521
Tanımlı

Görmel Köprüsü (Ala Köprü)

Ermenek-Anamur yolunda Ermenek, Göksuyu üzerinde kurulu. Ermenek´e 18 kilometre mesafede olan köprü biri diğerinden daha küçük iki kemerden oluşuyor. Köprü nehirden 28 metre yükseklikte.
admin isimli üyemiz çevrimdışıdır. (Offline)   Alıntı ile Cevapla
Eski 22-10-05, 12:44 PM   #4
admin
Administrator
 
Üyelik Tarihi: Sep 2005
Mesajlar: 521
Tanımlı

Domitiopolis

Yukarı Çağlar köyünün 5 kilometre kuzeyinde yer alıyor. Çok tahrip olmakla birlikte kaya mezarlarının içinde aslan heykellerini görmek mümkün.

İkiz İn

Ermenek´ten 9 kilometre uzaklıkta Güneyyurt (Gargara) köyü girişinde bulunuyor. Girişi aslan, yılan ve boğa kabartmalarıyla süslü.

Konu admin tarafından (22-10-05 Saat 12:55 PM ) de değiştirilmiştir.
admin isimli üyemiz çevrimdışıdır. (Offline)   Alıntı ile Cevapla
Eski 22-10-05, 12:55 PM   #5
admin
Administrator
 
Üyelik Tarihi: Sep 2005
Mesajlar: 521
Tanımlı

Maraspoli Mağarası

Meraspolis, dünyanın bilinen 3.büyük mağarası. Mağaranın sonu hala sır. Şelaleyi andıran biçimde içinden su çıkması onu daha da gizemli kılıyor. Ne yazık ki o da ülkemizde kaderine terkedilen mağaralardan biri.
Meraspolis, Ermenek kentinin kuzeyindeki dağların kaya bloklarının altında suların kireçli kayaları oyması ile meydana gelmiş. Mağara dünyanın en büyük yeraltı suyunu bünyesinde taşımaktadır. Bir çok bölme ve katlardan meydana gelen, içinde küçüklü büyüklü sarkıt, dikit bulunan bumağara ilk çağlarda mesken, sığınak ve zindan olarak kullanılmıştır.

Mağaraya iki yönden giriş vardır. Bunlardan birisi ne zaman açıldığı bilinmeyen ilkel bir giriştir. Bu giriş doğal bir mağaranın tabanmdadır. Genişliği 40x45 cm. olan delikten mağaraya inilir. Rehbersiz ve ışıksız inilmesi imkansızdır. İri kaya parçalarından yapılmış 8-10 ayaklık basit ve dar bir merdivenle aşağıda basık tavanlı bir mağaraya inilir. Burada çeşitli yönlere yol vardır. Kuzeydoğuya gidilen dehlizlerden birisi ile kademe kademe inilir ve yer altı nehri görülür.
İkinci giriş, Başpınar mahallesi Cumma mevkiinde Ermenek Belediyesi tarafından kente tazyikli içme suyu sağlamak için açılmış bir galeridendir. 193 m. uzunluğundaki bu galeri kuzeydoğu doğrultusunda yer altı nehrine ulaşır.

Galerinin yer altı nehri ile birleştiği noktaya kadar 150 m.lik bir mesafede kuzey-güney yönünde akmakta, galeri deposuna 90 m. kala kuzeyde bir noktada 200 m. yüksekliğinde bir yer altı şelalesi oluşturmaktadır. Nehir yatağı batıya gittikçe daralmakta, düdenlimağara denilen yerde yok olmaktadır.
Mağarada bulunan yer altı suyu kentin ve çevre kasabaların içme suyu ihtiyaçlarını karşılamaktadır. Ermenek ve çevresine elektirik sağlayan hidroelektirik santralini çalıştıran su da bu mağaradan çıkmaktadır.
Eklenmiş Resmin Önizlemesi
Mara1.jpg   Mara2.jpg  
admin isimli üyemiz çevrimdışıdır. (Offline)   Alıntı ile Cevapla
Eski 02-03-06, 01:27 PM   #6
mustafa
Junior Member
 
mustafa - ait Avatar
 
Üyelik Tarihi: Mar 2006
Nerden: ermenek
Mesajlar: 6
mustafa - ICQ üzerinden Mesaj gönder
Thumbs up ermenek çayynyn güzellikleri

ermenekten 30-35 km uzaklıkta ardıçkaya ve yeşilköy yolu üzerinde eşsiz bir güzellik...burada güzel vakit geçirebileceğiniz yerler var.örneğin tarihi bir köprü(odundan yapılmış) ,ayhatun denilen güzel bir pınar(kayadan çıkıyo), ayrıca su değermeni falan yemyeşil cennet gibi bir mekan.gitmenizi tavsiye edrim.
mustafa isimli üyemiz çevrimdışıdır. (Offline)   Alıntı ile Cevapla
Cevapla

BookmarksKonuyu Toplam 1 üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Konu Seçenekleri
Modları Göster

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı

Gitmek istediğiniz klasörü seçiniz


Google Gruplar Ermenek grubuna kayıt ol
E-posta:
Arşivlere Göz At

Bütün Zaman Ayarları GMT +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 03:04 PM .


Telif Hakları vBulletin v3.8.3 © 2000-2016, ve
Jelsoft Enterprises Ltd.'e Aittir.